Aktuality
Představení přednášejícího a pozvánka na přednášku – prof. Radek Martinek
Prof. Radek Martinek je profesorem kybernetiky, proděkanem pro vědu a výzkum a zástupcem vedoucího Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava. Působí také jako univerzitní koordinátor pro výzkum vesmíru a je členem organizace IEEE se statusem Senior Member.
Je autorem více než 350 vědeckých publikací, z nichž přes 150 je publikováno v časopisech s impakt faktorem. Od roku 2020 je pravidelně zařazován na prestižní seznam World’s Top 2% Scientists sestavený Stanfordskou univerzitou. Má více než 2500 citací a jeho H-index dle Web of Science je 25.
Jako hlavní řešitel, spoluřešitel a člen výzkumných týmů se podílí na desítkách národních i mezinárodních projektů s celkovým rozpočtem přesahujícím 5 milionů eur. Jeho výzkumná činnost se zaměřuje především na aplikaci pokročilých metod zpracování signálů, senzory a měření. Drží 11 národních patentů, 11 softwarových řešení, 2 prototypy, 9 poloprovozů, 6 užitných vzorů a 1 licencovaný patent i software.
Výsledky jeho aplikovaného výzkumu v oblasti senzorů a zpracování signálů jsou aktivně využívány průmyslovými partnery, jako jsou Brose, Maxion Wheels, Porsche Engineering či Fraunhofer Institute. Prof. Martinek dlouhodobě spolupracuje s mezinárodně uznávanými institucemi po celém světě, což vedlo k řadě společných projektů a publikací, například s University of Texas v USA, se kterou má přes 30 společných publikací.
🎤 Název přednášky: „Od nápadu k realizaci“
🌍 Místo: Multifunkční hala Gong
„V odborné přednášce Od nápadu k realizaci vám představím projekty, na kterých pracujeme na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO. Popíšu důležitou a někdy komplikovanou spolupráci mezi techniky a lékaři. Budu mluvit o tom, jak se nápad přetváří v patent, jak získat finance na rozjezd projektu, jak vyrobit a otestovat prototyp, a jak náročné je dostat software nebo hardware do rutinní klinické praxe. Témata se týkají inovativních technologií a umělé inteligence, ale nebudou chybět ani veselé historky z praxe.
Ve své přednášce představím tři projekty zaměřené na biomedicínu a vývoj inovativních řešení pro klinickou praxi. Prvním je projekt zaměřený na vývoj senzorické podložky pro spouštění magnetické rezonance jako alternativy ke stávajícím systémům založeným na EKG. Seznámím vás se vznikem nápadu, získáním patentu i finanční podpory pro jeho realizaci. Dozvíte se, v jaké fázi je certifikace zařízení, aby mohlo být používáno v klinické praxi.
Další projekt se zaměřuje na vývoj domácího monitoru plodového EKG, jenž vznikl na základě našeho patentu, a odkoupil jej soukromý investor. Díky projektu jsme vytvořili předvýrobní prototyp. Představím vám, jak patent vznikl a kde jsme zajistili finanční prostředky na projektování. Dozvíte se více o vývoji hardware a software, včetně mobilní aplikace, i designování pásu pro domácí použití. Představím spolupráci univerzity se soukromým investorem na vzniku zařízení s globálním tržním potenciálem. Závěrem shrnu aktuální stav, kdy se finalizuje podoba aplikace a certifikace, aby produkt mohl brzy vstoupit na trh.
V posledním projektu ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava a několika soukromými firmami se věnujeme monitorování novorozenců. Vyvíjíme software, který využívá umělou inteligenci pro automatickou klasifikaci a segmentaci obrazu. Dále pracujeme na senzorické zavinovačce monitorující pohyby novorozenců, jež mohou negativně ovlivňovat kvalitu snímaných obrázků.“

Pořadatel
V odborné spolupráci s


